Andy Valvur

ANDY VALVUR

Andy sündis New Yorgis, kasvas üles Jaapanis, Kalifornias ja Šveitsis. Kuid tegelikult on tema juured Eestis. Nimelt põgenesid ta vanemad pärast Teist maailmasõda Eestist Rootsi. Kuigi Andy ei ole elanud Eestis päevagi, räägib ta oma vanemate keelt ikka kaunilt edasi. Seetõttu saavad sellist maailmakodanikku kõik konverentsi osalejad kuulata ilusas eesti  keeles.

Andy sai bakalaureuse ja magistrikraadi rahvusvaheliste suhete alal. Kuid Andy mõistis ruttu, et ees terendav diplomaadikarjäär ei lubaks ta eales kõneleda asjadest ausalt ja otse. Koomikuna saaks ta aga suu puhtaks rääkida.

Nii alustas ta nö püstijalu-koomikuna (stand-up comedian) 80ndatel San Franciscos, hiljem esines ta juba Los Angeleses ja New Yorgis. Sealt sattus ta juba televisioonimaailma saatejuhina Travel Channelis ning tegi kastööd paljudele teistele programmidele.

Kuid talle meeldib ka kirjutamine ja seda on Andy teinud muuhulgas nii New Yorki Timesile, Cosmopolitanile, Maximile, BBC Radiole ja Deutcshe Wellele.

Tema lemmikuks on aga raadio. Oma hääle on andnud ta Star Treki ja Top Guni videomängudele, reklaamidele ja kaastööd teinud mitmetele raadiosaadetele.

Andy oli kaaskirjanik ka PBS Televisiooni saatele The Durst Amendment, mis kandideeris Emmyle ja mille peaesineja oli tuntud koomik Will Durst.

Kuid koomikuna on ta ka Eestisse esinema jõudnud. Nimelt osales ta selle aasta kevadel tuuril, mille raames esines mitmes Eesti linnas. Eelmise aasta detsembris astus ta üles ka Kölni Rahvusvahelisel Komöödiafestivalil.

 

Allar Jõks

ALLAR JÕKS

Allar on teada vast iga eestlase jaoks kui kindlameelne põhiseaduse valvur. Seitse aastat oli ta nimelt õiguskantsler ja vaidles tuliselt poliitikute, seadusandjate ja ametnikega tagamaks, et iga viimane kui üks Eesti seadus oleks põhiseadusega kooskõlas.

Pärast õiguskantsleri ametit jätkas ta vandeadvokaadina Eesti tippõigusbüroos Sorainen, kus jagab oma ohtraid teadmisi õigussüsteemist tänaseni.

Allarit on tunnustatud mitmete tiitlitega: kui riigisuhete, kohtuasjade ning avaliku õiguse valdkonna eksperdina Eestis on teeninud tiitli Best Lawyers; Eesti Euroopa Liikumiselt sai ta nime Aasta Eurooplane 2012; ja mis noorte jaoks vast kõige tähtsam, 2003. aastal valisid noored ta lapsesõbralikumaks ühiskonnategelaseks.

Allar on tegelikult aga maapoiss. Ta kasvas üles Läänemaal ja käis Kullamaa keskkoolis. Noortekonverentsil räägib Allar oma nooruspõlvest, karjääriredelil ronimisest ja seadusega pahuksisse sattunud inimestest, kellega ta on kokku puutunud ja keda isegi kaitsma pidanud.

Karin Sepp

KARIN SEPP

Karin on nii paljude stereotüüpide lõhkuja, et alles ei jää ühtki müüri. Ta on noor ja kena naine, kes pealinna säravate tulede asemel on valinud elu maal, põldude vahel ja … lehmapidajana! Ta on edukas ja õnnelik oma 150-pealise lehmakarja, kanade-kukkede, veiste ja teiste karvaste ja suleliste seas, kuigi oma huumorisoone, elurõõmu ja särtsakusega võiks ta vabalt ka linnas karjääri teha, kuid ometi kutsub teda just maaelu.

Kuid kui loomade eest hoolitsetud, paneb ta selga ilusad riided, sõidab lähedalolevasse Võru linna ja ajab seal rahaasju, sest nii suur loomakari vajab ikka tõelist ärivaistu. Võru tänavate vahel teda märgates ei aimakski, et veel pool tundi tagasi katsus Karin lehma emakas vasikat!

Lisaks loomapidamisele veab Karin ka kohalikku näiteringi, peab kohviku avamise plaani ja selgel päeval käib deltaplaaniga lendamas. Vot nii äge võib olla elu maal!

Mart Sander, foto Mardo Männimägi

MART SANDER

Mart on tõeline pealinna täht! Ta esineb lavalaudadel, juhib telesaateid, peab kunstigaleriid ja lavastab näidendeid. Tema tohutud teadmised muusika- ja teatrimaailmast panevad ahhetama televaatajaid ja isegi ta enda sõpru.

Telemaailmas on ta kadestamisväärt saatejuht. Lisaks saadetele “Tähed muusikas” ja “Tantsud tähtedega”, on Mart ka sel aastal “Eesti otsib superstaari” kohtunik, kus annab oma põrutavaid kommentaare noortele staarihakatistele.

Lisaks sellele jõuab ta ka filmiprojektides osaleda, seda nii kaamera ees kui taga.

Mart jagab Lahedal Koolipäeval meiega oma mõtteid oma pealinna elust, säravatest lavahetkedest, kaasstaaridest ja rasketest aegadest ning valedest otsustest. Ehk siis kogu karusellist, mis ühe tuntud inimese elu pöörlema paneb!

Jaanus Rohumaa

JAANUS ROHUMAA

Jaanus on lavastaja ja näitleja, kuid vast kõige suurem vastutus langeb tema õlule seoses vabariigi aastapäeva korraldamisega. Just Jaanus juhib Eesti suurima sünnipäeva korraldamist tuleval aastal! Ta hoolitseb nii vabariigi 95. sünnipäeva kui ka 100. juubeliaasta pidustuste suurejoonelisuse eest. Võiks arvata, et kuna sajanda sünnipäevani on veel üle viie aasta, siis aega on maa ja ilm. Kuid nii suured teod nõuavad pealehakkamist juba täna.

95. aastapäeva fookuses on noored ja lapsed  ja seega on Jaanus just õige inimene rääkima noortega suurest vastutusest, pingelisest töögraafikust ja tähtsatest hetkedest.

Risto Joost, foto Kaupo Kikkas

RISTO JOOST

Risto on oma vanuse kohta juba muusikamaailmas palju korda saatnud. Vaid 32-aastasena on ta dirigeerinud mitmeid maailma tipporkestreid, see on au, mis langeb osaks väga vähestele nii noortele dirigentidele. Töö on viinud teda esinema üle maailma, veel hiljuti saabus ta tagasi Aasiast Macaust.

Risto räägib meiega karjääri tegemisest noorena, raskustest muusikamaailmas ja enesetõestamisest valdkonnas, kus valdavalt tegutsevad vanemad ja kogenumad.

Tõnis Mägi

TÕNIS MÄGI

Tõnise laulud on vast iga eestlase südames erilisel kohal. Need sütitavad meis isamaalisust ja tekitavad ühtsustunnet. Tema looming on mänginud olulist rolli Eesti riigi kõige pingelistematel ja tähtsamatel hetkedel. Oma pika muusikukarjääri jooksul on Tõnis teinud koostööd paljude teiste Eesti tippmuusikutega ning esinenud tuhandete ja tuhandete inimeste ees.

Noortekonverentsil räägib Tõnis meiega oma loomingust, eestlusest ja enda elu kõige tähtsamatest momentidest, millest on alguse saanud tema tuntuimad ja eestlasele hingelähedaseimad laulud.